A székely írás emlékei

  • 2021. szeptember 5. (vasárnap) 18.00
  • Dugonics tér, színpad
 

Az Eötvös Loránd Kutatóhálózat, Bölcsészettudományi Központ kiadásában megjelent könyvet bemutatják a szerzők: Benkő Elek akadémikus, az ELKH BTK Régészeti Intézetének kutatóprofesszora, Sándor Klára, az SZTE BTK és a Comenius Egyetem BTK egyetemi tanára és Vásáry István akadémikus, az ELTE BTK professor emeritusa.

Beszélgetőtársak: Fodor Pál, az ELKH Bölcsészettudományi Kutatóközpontjának címzetes főigazgatója és Hevesi Andrea PhD, a Somogyi-könyvtár munkatársa.

 

 

A kötetben a székelyföldi, jellemzően templomokban fennmaradt feliratok és a székely írás kéziratos emlékeinek részletes bemutatása mellett helyet kaptak – eredeti nyelven és magyar fordításban – a székelyek betűit említő történeti források és a 18–19. század tudománytörténeti értékű fejtegetései, ezek az úttörő jelentőségű, de sokszor csak másodkézből ismert, részben még nem közzétett írások.
A székely írás kutatásában még sok a tennivaló, ezt a munkát a minél pontosabb fogalmazással és adatolással, továbbá elemző rajzokkal és részletes, jó minőségű fotódokumentációval igyekeztünk segíteni, ami sok esetben kiválthatja a helyszíni vizsgálatot. A ma már szinte követhetetlenül szerteágazó, esetenként nehezen beszerezhető szakirodalomból bőven merítettünk, kerülve természetesen a tudományon kívüli megközelítéseket és az érdemi új adatokat nem tartalmazó, ismétlő jellegű gyűjtéseket.